Podczas oficjalnej ceremonii w czwartek 19 stycznia spółka TBAI Poland ogłosiła zmianę swojej nazwy na „Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o.”. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także pracownicy zakładu. Wśród gości specjalnych byli p. Tomasz Salomon ( Ministerstwo Rozwoju)  oraz p. Adam Małecki (PAlilZ).

To kolejny milowy krok w rozwoju fabryki z Wykrot w gminie Nowogrodziec, która na starcie w 2011 roku z 400 pracownikami, obecnie zatrudnia ponad 1000 osób z okolicznych rejonów.  W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział m.in. p. Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca, pogratulował zmiany i podkreślił, że „fabryka zawsze była i jest ważnym elementem Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz firmą dbającą o lokalną społeczność”.

Głos zabrał również p. Jean-Luc Hennebiqc, Przewodniczący Zarządu Toyota Boshoku Poland: „ pragniemy się stać najbardziej godnym zaufania producentem w Europie, dzięki bezpieczeństwu, najlepszej jakości, cenie i wydajności naszych siedzeń samochodowych. Stawiamy czoło przyszłości z odwagą i dumą, współpracując w grupie Toyoty Boshoku w ramach jednej Globalnej Firmy”. Część oficjalną wydarzenia zakończyło symboliczne przecięcie wstęgi, po czym Prezes firmy p. Ino wraz z pracownikami firmy pokroił tort. Korzystając z tej okazji, Toyota Boshoku Poland, jako firma wspierająca lokalną społeczność, wręczyła czek z dotacją dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu na zakup nowego wyposażenia.

Zmiana nazwy w praktyce podyktowana jest zmianą struktury właścicieli. Fabryka powstała w wyniku kooperacji pomiędzy Aisin Europe S.A., spółki z grupy Toyota oraz Toyota Boshoku Europe N.V która obecnie jest centralą zarządzającą grupy Toyota Boshoku w Europie. Zmiana nazwy na Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o. to także zobowiązanie do dostarczania produktów wysokiej klasy, jako że marka Toyoty Boshoku jest doskonale znana z ich gwarancji bezpieczeństwa i jakości.

Po zmianie, zakład w Wykrotach w 100% należy do Toyota Boshoku Europe.

Podczas wydarzenia goście mieli okazję zwiedzić fabrykę i poznać kolejne etapy produkcji siedzeń samochodowych. Odwiedzili zaawansowane technologicznie wykrywalnie, szwalnie, prasy, spawalnie i malarnie.

Założona w 1918 roku Grupa Toyota Boshoku jest nadal liderem w branży automotive, szczególnie w dziedzinie produkcji siedzeń.

Fabryka w Wykrotach, gmina Nowogrodziec, specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technologicznie ram i pokryć siedzeń, oraz montażu foteli samochodowych.  Wytwarzane tutaj fotele trafiają głównie do samochodów marki Toyota i BMW, ale także do elektrycznych i hybrydowych BMW.